PEWNIE NIE WIESZ, DLACZEGO TRZEBA JEŚĆ KASZĘ GRYCZANĄ Z MIĘSEM!
SPRAWDŹ 5 znaków ostrzegających o niedoborze magnezu – trzeci oraz piąty znak ostrzegawczy szokuje oraz gdzie szukać naturalnego magnezu.
Wielu Europejczyków i Amerykanów nie rozumie znaczenia magnezu, w taki sam sposób w jaki na przykład rozumieją znaczenie wapnia lub żelaza. Tymczasem, odpowiednie stężenie magnezu jest kluczowe dla mózgu, serca i mięśni a także jest potrzebne, łącznie z krzemem oraz witaminami D i K dla właściwego zdrowia kości.
Według ostatnich badań, długotrwały niedobór magnezu zwiększa także ryzyko chorób takich jak tarczyca, miażdżyca i nowotwory.
Niedobór magnezu jest bardziej powszechny niż wielu ludzi podejrzewa, a poniżej 5 poważnych objawów niedoboru magnezu – znaków ostrzegawczych.
Oto 5 znaków ostrzegających o niedoborze magnezu
1. Dzwonienie w uszach lub utrata słuchu – magnez przywraca słuch w ciągu 3 miesięcy !
Szumy uszne, lub stałe piskliwe dzwonienie w uszach jest powszechnym symptomem niedoboru magnezu, podobnie jak utrata słuchu. Wykonano szereg badań przeprowadzonych na temat relacji między wystarczającym poziomem magnezu a zdrowiem uszu. W jednym z chińskich badań, stwierdzono, że magnez w wystarczających ilościach, zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, które mogą prowadzić do utraty słuchu. W badaniu przeprowadzonym w Klinice Mayo, stwierdzono, że leczenie pacjentów, którzy doświadczyli utraty słuchu suplementacja magnezu często pomagała przywrócić słuch w ciągu trzech miesięcy.
2. Skurcze lub drżenie mięśni
Magnez jest niezbędny do optymalnego działania mięśni. Bez niego, organizm będzie w stanie konwulsji, ponieważ jest to minerał, który pozwala na relaks mięśni. Dlatego, na przykład, odrobina tlenku magnezu służy do ulżenia kobietom po pracy i dlatego magnez występuje w tak wielu suplementach nasennych. Brak wystarczającej ilości magnezu, może powodować tiki twarzy, skurcze mięśni i drżenie lub skurcze nóg, gdy staramy się usnąć.
3. Depresja – szokujący związek między niedoborem magnezu a samobójstwami
Związek między niskim poziomem magnezu i depresją był odkryty ponad sto lat temu, od kiedy lekarze zaczęli go używać w leczeniu tego zaburzenia zdrowia psychicznego.
Współczesna nauka potwierdziła to, badaniami w szpitalu psychiatrycznym w Chorwacji stwierdzając, że wielu pacjentów którzy próbowali popełnić samobójstwo miało poważnie zaniżony poziom tego ważnego minerału. Zaletą magnezu w stosunku do tradycyjnych leków przeciwdepresyjnych jest brak działań ubocznych czasem powiązanych z tymi lekami.
4. Zaburzenia czynności serca
Jak omówiono wcześniej, niskie poziomy magnezu mogą mieć wpływ na mięśnie w całym organizmie i obejmuje to też mięśnie serca. Niewystarczający poziom magnezu może wywoływać stan znany jako zaburzenia rytmu serca, w którym serce bije nieregularnie, a to z kolei może powodować zwiększone ryzyko powikłań, takich jak zawał serca i udar mózgu. Dlatego, na przykład, lekarze w Henry Low Heart Center w Connecticut leczą swoich pacjentów z arytmii lekiem, który zawiera magnez.
5. Kości, zęby, osteoporoza i kamienie nerkowe
Magnez połączony z wapniem i witaminą D buduje kości i zęby, zapobiega osteoporozie, ale ważne jest, żeby dostarczyć dwa razy więcej wapnia niż magnezu. Jeśli jesz dużo produktów bogatych w magnez , zwiększ w diecie ilość wapnia, dlatego, że brak równowagi między wapniem a magnezem osłabia ich działanie.
Wielu ludzi sądzi, że kamienie nerkowe są spowodowane przez nadmiar wapnia, ale w rzeczywistości winowajcą jest brak magnezu. Magnez zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych poprzez hamowanie wiązania się wapnia ze szczawianem, dwóch związków, z których składają się te kamienie. Kamienie nerkowe mogą być potwornie bolesne, więc dobrze jest wiedzieć, że coś tak prostego jak suplementacja magnezu może zapobiec ich powstawaniu!
Jednak jeśli chorujesz na nerki i bierzesz jakieś leki, koniecznie skonsultuj z urologiem suplementowanie magnezu (gdyż magnez zmniejsza działanie tetracyklin)
ŻYWNOŚĆ BOGATĄ W MAGNEZ
Jest także mądrze przestrzegać diety, która obejmuje ŻYWNOŚĆ BOGATĄ W MAGNEZ taką jak:
kakao, gorzka czekolada, biała fasola, orzechy laskowe, płatki owsiane, kasza gryczana, jęczmienna, groszek, warzywa strączkowe, okra, słonecznik lub pestki dyni, migdały, soję lub czarną fasolę, orzechy nerkowca, szpinak, banany i twarda woda ponieważ są one wszystkie naturalnymi źródłami magnezu.
Magnez – dawkowanie i zalecane dzienne spożycie magnezu (w mg)
-niemowlęta – 30 mg
-dzieci – 5 miesiący-1 rok – 70 mg
-dzieci: 1-3 lata – 80 mg, 4-9 lat – 130 mg
-chłopcy: 10-12 lat – 240 mg, 13-18 lat – 410 mg
-dziewczęta: 10-12 lat- 240 mg, 13-18 lat – 360 mg
-mężczyźni: 19-30 lat – 400 mg, >31 lat – 420 mg
-kobiety: 19-30 lat – 310 mg, >31 lat – 320 mg
-kobiety w ciąży: >19 lat-360 mg
-laktacja: >19 lat- 320 mg.
Przykładowo w 100 g produktu jest magnezu: 420 mg w kakao (17% tłuszczu), 218 mg w kaszy gryczanej, 169 mg w fasoli białej, 165 mg w gorzkiej czekoladzie, 140 mg w orzechach laskowych, 129 mg w płatkach owsianych, 33 mg w bananie.
CIEKAWE:
Magnez jest lepiej przyswajany w środowisku kwaśnym i z białkiem zwierzęcym, dlatego kaszę gryczaną dobrze jeść z mięsem.
Wchłanianie magnezu utrudnia:
– środowisko zasadowe (np. soki owocowe),
– alkohol,
– nasycone kwasy tłuszczowe,
– nadmiar wapnia i fosforu.
źródlo: zdrowie.hotto.pl