ZIOŁA O DZIAŁANIU NARKOTYCZNYM-NIE WIESZ ŻE NIEKTÓRE STOSUJESZ CODZIENNIE !
Tyle szumu o konopie a tymczasem zupełnie legalne są w Polsce zioła i rośliny o działaniu narkotycznym (odurzającym i halucogennym). Niektóre z nich wykorzystujesz w swojej kuchni (nawet na co dzień). Jedno bardzo popularne w naszej kuchni ziółko w Rosji jest zakazane bo… to wg. nich narkotyk !!!
Można się zdziwić.
ZIOŁA O DZIAŁANIU NARKOTYCZNYM, ODURZAJĄCYM I PSYCHODELICZNYM
GAŁKA MUSZKATOŁOWA
W małych ilościach gałka muszkatołowa nie powoduje widocznych zmian fizjologicznych lub neurologicznych. Spożyta w ilości 5-15 gramów ma działanie psychoaktywne z powodu obecności mirystycyny. Ze względu na towarzyszące nieprzyjemne efekty uboczne, rzadko jest stosowana w celach „rekreacyjnych”. Duże ilości, rzędu 60 g (~12 łyżeczek) i więcej, są niebezpieczne, powodując konwulsje, palpitacje, nudności, w niektórych przypadkach odwodnienie i ogólne uczucie bólu. Po zażyciu dużych ilości doświadczano silnego działania delirycznego. Osoby spożywające gałkę w znacznych ilościach mówią o nieprzyjemnych, trudnych doświadczeniach, włączając w to zaburzenia widzenia (halucynacje) i w wielu przypadkach stany lękowe. Innym efektem spożycia gałki w nadmiernych ilościach jest uczucie oszołomienia związane z napływem krwi do głowy. Do 2001 r. opisano jeden przypadek śmiertelny po spożyciu gałki muszkatołowej w kombinacji z flunitrazepamem.
Gałka muszkatołowa nie zawiera pochodnych amfetaminy. Nie są one także produktem przemian zachodzących w organizmie po jej spożyciu. Zastosowanie gałki muszkatołowej jako relaksującego narkotyku jest niezbyt popularne ze względu na jej nieprzyjemny smak i poboczne efekty spożycia takie jak oszołomienie, suchość ust, przyspieszone bicie serca, zaparcia, trudności w oddawaniu moczu, nudności i stany lękowe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że spożywający nie doświadczy niczego przez mniej więcej sześć godzin po zażyciu. Efekty mogą pozostawać nawet przez trzy dni. Spożycie dużych ilości gałki muszkatołowej prowadzi do tzw. zatrucia gałką muszkatołową – ostrego rozstroju psychicznego prowadzącego do uczucia nadchodzącej zagłady/śmierci i wstrząśnięcia. Niektóre przypadki prowadziły nawet do hospitalizacji. (1)
KOPER OGRODOWY
W dużych ilościach ma działanie halucynogenne.
Koper ogrodowy znany jest głównie jako zioło poprawiające trawienie, ma działanie lekko uspokajające, wpływa korzystnie na proces trawienia i delikatnie obniża ciśnienie krwi. Wewnętrznie jest stosowany jako lek przeciw kolce, trudnościom z trawieniem i spowodowaną tym bezsennością, wzdęciom, nieprzyjemnemu zapachowi z ust, brakowi pokarmu u matek karmiących piersią, w bezsenności i nieżycie górnych dróg oddechowych. Zewnętrznie okłady z owoców są stosowane przy schorzeniach oczu oraz w ropnych zakażeniach skóry (mają działanie antyseptyczne) (2)
KOPER WŁOSKI (FENKUŁ)
W dużych ilościach ma działanie halucynogenne i epileptyczne, z uwagi na wysoką toksyczność uszkadza wątrobę.
W normalnych ilościach stosowany jest jako przyprawa kuchenna czy jako dodatek do potraw. Ma działanie wiatropędne, mlekopędne, przeciwkaszlowe, przeciwskurczowe, pobudza wydzielanie żółci i soku żołądkowego
PIETRUSZKA
Kto by się spodziewał, że niewinna pietruszka również jest rośliną narkotyczną (oczywiście gdy jest spożywana w dużych ilościach a nie jako przyprawa do sałatek, warzyw i zup), która pobudza trawienie, dostarcza duże ilości łatwo przyswajalnego żelaza, pobudza nerki, ma działanie moczopędne.
Zawiera (podobnie jak gałka muszkatołowa mirystycynę, która ma działanie psychoaktywne. Spożywana w dużych ilościach ma działanie halucynogenne i uszkadza wątrobę i nerki. Nawet Naczelny Lekarz Rosji wpisał tę iście zwyczajną pietruszkę na listę roślin o działaniu narkotycznym !!!
INNE ROŚLINY O DZIAŁANIU NARKOTYCZNYM, ODURZAJĄCYM I PSYCHODELICZNYM
TATARAK ZWYCZAJNY
Znamy go z wycieczek nad jeziora, stawy, bagna. Najczęściej wykorzystywany w produkcji perfum. Wywołuje efekty narkotyczne – psychodeliczne. Ma także właściwości silnie halucynogenne podobne do LSD tj. głównie silne halucynacje wzrokowe oraz powoduje wymioty.
Liście tataraku i olejek tatarakowy stosowano jako środek odstraszający owady – pchły, ćmy i mrówki a także muchy. W celu pozbycia się uciążliwych insektów na Podlasiu tatarak umieszczano w pościeli. Używano go do ochrony żywności przed szkodnikami, w tym także przed myszami. Również żywe rośliny posadzone nad wodą mają odstraszać komary. (3)
LULEK CZARNY
Cała roślina jest bardzo trująca.Wszystkie części rośliny są trujące, najbardziej jednak korzeń i nasiona. Roślina zawiera alkaloidy: skopolaminę, atropinę i L-hioscyjaminę i kuskohigrynę. Zatrucia zdarzają się przez żucie i jedzenie nasion na skutek pomylenia ich z nasionami maku oraz korzeniem przez pomylenie z korzeniem skorzonery lub pasternaku. Objawy zatrucia: Charakterystycznym objawem zatrucia lulkiem są halucynacje. Typowe jest rozszerzenie źrenicy i wysuszenie błon śluzowych jamy ustnej i gardła.
Ciekawostki: Pliniusz radził wdychać dym z palonego lulka na uśmierzenie bólu zębów, a w średniowieczu stosowano lulek do znieczuleń. Europejskie czarownice z czasów renesansu używały właśnie lulka czarnego oraz pokrzyku, mandragory i bielunia do produkcji tzw. „maści do latania”.
PIOŁUN
BYLICA PIOŁUN zwyczajowo jest nazywana także piołunem, psią rutą, absyntem, wermutem, bielicą piołunem, bilicą piołunem
Działanie toksyczne: Piołun działa trująco na człowieka oraz konie, bydło i owce. Toksyczny jest głównie tujon, w mniejszym stopniu inne składniki oleju eterycznego i glikozydy. Piołun spożyty działa głównie na układ nerwowy, w mniejszym stopniu ciśnienie krwi. Ostre zatrucia u człowieka charakteryzują drgawki pochodzenia korowego. Niegdyś częste przewlekłe zatrucia u człowieka wywołane głównie spożywaniem, zawierających dodatek piołunu, nalewek alkoholowych i wermutów, zwano ją absyntyzmem, charakteryzować go miały: zaburzenia psychiatryczne i neurologiczne, w tym napady drgawek.
Działanie lecznicze:
– wewnętrznie – Piołun poprzez swoją gorycz pobudza funkcje wydzielnicze przewodu pokarmowego, zwiększa apetyt, a dzięki olejkom eterycznym działa żółciopędnie i spazmolitycznie, piołun działa też odkażająco oraz jest środkiem przeciwrobaczym.
– zewnętrznie – Odwar z ziela można także stosować zewnętrznie przy zwalczaniu pasożytów skóry (wszy, świerzbowce), gdyż działa na nie toksycznie, w tym celu stosowano też gotowe preparaty zawierające piołun raz przy owrzodzeniach i ranach. Stosowany w postaci naparu jako lewatywa zwalcza owsicę, glistnicę. (5)
WILCZA JAGODA
Cała roślina jest bardzo trująca, ma działanie halucynogenne. Wykorzystywana jest w okulistyce do badania oczu (atropina rozszerzająca źrenice). Jej nazwa pochodzi od sposobu jej wykorzystania – dawniej wilczą jagodą truto wilki (6). Dzisiaj jest pod całkowitą ochroną.
I to wszystko jest legalne (choć bardzo niebezpieczne), mimo unormowań ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.
Zobacz też inne wpisy i polub stronę
źródlo: zdrowie.hotto.pl
===========